İklim ve Çevre Psikolojisini Anlamak

İlk bakışta iklim ve çevre psikologlarının küresel ısınmayı durdurmak, nesli tükenmekte olan türleri korumak ve temiz su kaynaklarını korumak için çalıştığını düşünebilirsiniz. Haklısın ama kısmen.

Bu psikologlar çevre koruma ve muhafaza ile ilgilenirken, iklim ve çevre psikologları araştırmalarına odaklanır ve insan davranışının dünyamızı nasıl etkilediğini daha iyi anlamaya çalışırlar. Doğal ve teknolojik tehlikelere karşı insan tepkilerini incelerler ve örneğin ofisler, evler ve kentsel alanlar gibi farklı ortamların yalnızlık ve stres üzerindeki etkisini incelerler.

Güneş parlarken ruh halinizin nasıl değiştiğini hiç düşündünüz mü? Neden bazı insanlar kendini geri dönüşümcüler olarak görürken bazılarının hiç düşünmeden çöpe attığını hiç düşündünüz mü? Veya bir ofis alanını dekore etmek için kullanılan renkler bile verimliliği nasıl artırabilir?

İklim ve çevre psikoloğu tüm bu soruları ve çok daha fazlasını inceliyor.

Uygulanan İklim ve Çevre Psikolojisi

İnsanlar çevreye daha duyarlı hale geldikçe, iklim ve çevre psikologları iş gücünde daha büyük bir rol oynuyor. Birçoğu kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya hükümet için çalışmakta ve genellikle çevre uzmanlığına sahip araştırma psikologları veya klinisyenler olarak hizmet vermektedir.

Bu nedenle, şehir ve şehir planlamasına, çevre tasarımına ve çevre sağlığına odaklanan girişimleri desteklerler.

Özellikle, iklim ve çevre psikologları:

ü İnsanları davranışlarını değiştirmeye motive eden mesajlar hakkında araştırma yapın.

ü Çevresel çözümler hakkında herkese duyurun.

ü İnsanların neden olumlu davranışları benimsemediklerini ortaya çıkarın.

ü İnsanları doğal dünyadaki konumlarını yeniden düşünmeye teşvik edin.

ü Müşterilerin daha sürdürülebilir bir yaşam sürmelerine yardımcı olun.