Online terapi nedir?

Telepsikoloji, telemental sağlık, internet terapisi veya çevrimiçi danışmanlık olarak da bilinen çevrimiçi terapi, davranışsal sağlık dünyasında büyüyen bir eğilimdir. Çevrimiçi terapi yoluyla , ruh sağlığı sağlayıcıları, internet üzerinden terapötik müdahaleleri kullanarak müşterilerle çalışabilir. Online terapi video, telefon ve mesajlaşma yoluyla sunulabilir. Bu yeni terapi platformu, rahatlık faktörünü eklerken geleneksel terapinin aynı faydalarını sunduğu için daha popüler hale geliyor.

 

Online Terapinin Faydaları

Online terapinin tüketiciler arasında neden hızla büyüyen bir platform olduğunu açıklayan birçok faydası vardır . Terapi söz konusu olduğunda, yardım istememek için nedenler bulmak kolaydır. En yaygın nedenler arasında yeterli zamana sahip olmamak, terapiyle ilgili damgalanma, bir terapisti görmenin maliyeti ve doğru terapisti bulamamak sayılabilir. Çevrimiçi terapi bu sorunları çözer ve bir terapiste erişmeyi bilgisayarınıza veya telefonunuza giriş yapmak kadar kolay hale getirir. Çevrimiçi terapi söz konusu olduğunda kolaylık faktörü çok büyük.

 

Kolaylık

Terapi aramamanın en yaygın nedeni zamandır. İnsanlar meşgul, hayat oluyor ve ek stresler eklediğinizde, terapi ne yazık ki bir öncelik değil. Online terapi, telefonunuzda veya bilgisayarınızda nerede olursanız olun mevcut olduğu için bir ofise seyahat etme zorluğunu ortadan kaldırır. Bunun ötesinde, çevrimiçi bir platform aracılığıyla saatler sonra bir terapist bulabilmeniz çok daha olasıdır , yani randevularınıza işe veya okula gitmeden gidebilirsiniz. Hepsinden iyisi, seanslara kendi evinizin rahatlığında katılabilirsiniz.

 

Stigma yok

Tıbbi teşhisler söz konusu olduğunda, insanlar bir kişinin ne zaman doktora gitmesi gerektiğini asla sorgulamazlar. Ne yazık ki, ruh sağlığı söz konusu olduğunda, terapiyle ilgili hala birçok damgalama var. Bu damgalanma nedeniyle, insanlar tanıdıkları biriyle karşılaşabileceklerinden korktukları için bir ofis ortamında terapi arama konusunda genellikle endişe duyarlar. Online terapi bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Terapistiniz ile kanepenizden kalkmadan veya kendinizi en rahat hissettiğiniz yerde özel olarak seans yapabilirsiniz. Terapistin ofisine girerken bir iş arkadaşınıza veya arkadaşınıza rastlamak konusunda artık endişelenmenize gerek yok.

 

Seçenekler

Online terapinin bir başka büyük yararı da çok daha fazla seçeneğin mevcut olmasıdır. Artık mesafe ile sınırlı değilsiniz veya sağlık sigortanızın kapsamına bağlı değilsiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun seçeneği seçebilirsiniz. Çevrimiçi terapi, aşağıdakileri içeren çok çeşitli terapi seçenekleri sunar:

Bireysel terapi

Grup terapisi

Aile Terapisi

Çift terapisi

 

Hatta akran destek grupları!

Bu, seçiminizi genişletir ve geleneksel terapide sahip olamadığınız birçok farklı seçeneğe erişmenizi sağlar. Daha fazla seçenek, sizin için doğru terapisti ve doğru yardımı bulmak için daha fazla fırsat anlamına gelir.

 

Online Terapi ve Danışmanlık Türleri

E-posta, telefon görüşmeleri, sohbet odaları, video konferans ve mesajlaşma dâhil olmak üzere birçok farklı çevrimiçi danışmanlık türü mevcuttur. Bunların tümü benzer faydalar sağlar, ancak en iyi kanıtlanmış seçenek şu anda video oturumlarını kullanmaktır.

 

Video Oturumları

Video danışmanlığının en etkili çevrimiçi terapi şekli olduğu kanıtlanmıştır, çünkü geleneksel terapiye benzer bir deneyim sağlarken, ofis içi tedaviyle ilişkili rahatsızlıkları ortadan kaldırır.  Video danışmanlığın danışanlar için son derece faydalı olduğunu gösteren birçok çalışma yapılmıştır. Terapistler, sanki kendi ofislerindeymişsiniz gibi sizinle aynı ilişkiyi kurabilirler.

Terapinin en önemli kısmı empati ve sözel olmayan ipuçlarını anlamaktır ve video konferans da bunun için harika çalışıyor. Terapistinizi aynı odadaymış gibi görme ve onunla etkileşim kurma şeklindeki kişisel bağlantıya hala sahip olabilirsiniz, ancak şimdi seansınız için interneti kullanarak kendi rahat alanınızda.

 

Teleterapi

Yalnızca telefon veya ses, çevrimiçi terapi için başka bir popüler seçenektir. Bu, video konferansla aynı avantajların çoğunu sağlar, ancak diğer kişiyi görme seçeneği yoktur. Hala etkili olmasına rağmen, teleterapi, terapi ararken istediğiniz yüz yüze etkileşimi kaçırıyor. Bazı terapistlerin kullandığı bir strateji, video konferansı teleterapi ile desteklemektir. Genellikle terapistinizle video seansları yapıyorsanız ve kendinizi şehir dışına çıkarken ve Wi-Fi'ı geride bırakırken buluyorsanız, teleterapi seansı aradaki farkı kapatmanın harika bir yoludur. Böylece bakımınızı ihmal etmenize gerek kalmaz.

 

Terapi Stilleri

Terapiye ve özellikle çevrimiçi terapiye birçok farklı yaklaşım vardır. Bir terapistin tipik olarak uygulamaları boyunca kullanmayı sevdikleri bir stili vardır. İlk görüşmeniz sırasında terapistinize terapi tarzının ne olduğunu sormanız ve bu tarzın sizin için işe yarayıp yaramayacağına karar vermeniz faydalı olabilir. Durumunuz için en iyi neyin işe yarayabileceği hakkında biraz daha fazla şey biliyorsanız, iyi bir uyum elde etmek daha kolaydır. Tıpta belirli türdeki fiziksel sorunları tedavi etmek için uzmanlıklar olduğu gibi, terapide de belirli yaşam sorunlarını çözmek için uzmanlık alanları vardır. Tarz tam olarak uymuyorsa, çoğu terapist uygun birini bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. İşte göreceğiniz daha yaygın stillerden bazıları.

 

TCMB

CBT veya bilişsel davranışçı terapi, çok çeşitli endişeleri tedavi etmek için kullanılan çok yaygın bir terapi şeklidir. Bilişsel davranışçı terapi, depresyon, anksiyete, madde kötüye kullanımı ve yeme bozuklukları gibi pek çok zorluğun yanı sıra zorlu ilişkiler, kötü uyku ve kayıp gibi sorunlarda faydalı olabilir. CBT, problem odaklı bir terapidir, yani karşılaştığınız belirli probleme bakar ve daha sonra bu probleme yardımcı olmak için yeni başa çıkma becerilerini bulmanıza ve kullanmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, BDT'nin başa çıkma ve yaşam kalitesinde önemli gelişmelere yol açabileceğini ve yaşamınızda değişikliğe yol açabileceğini göstermiştir.

 

Psikodinamik

Psikodinamik terapi, eski psikanaliz yönteminin yakın bir kuzenidir. Zihninizin bilinçaltı çalışmalarını yorumlamaya yardımcı olarak çalışır. Psikodinamik bir terapist, hayatınızdaki bazı önemli olaylardan geçmenize ve bunların bugün karşılaştığınız zorlukları nasıl şekillendirdiğini görmenize yardımcı olacaktır. Amaç, bu bilgiyi bilinçaltınızın işleyişini ortaya çıkarmak ve gözden kaçırmış olabileceğiniz şeyleri görmek için kullanmaktır. Kendinizi daha derinden anlamak ve bitmeyen veya aşılmaz görünen zorluklarla yüzleşmek istiyorsanız, psikodinamik terapi sizin için harika olabilir.

 

Kişi Merkezli

Kişi-merkezli terapi kulağa neredeyse tam olarak benziyor. Terapistin amacı, terapi boyunca kendi yönünüzü ve sorunlarınıza çözüm bulmanıza yardımcı olmaktır. Siz ve terapistiniz arasındaki ilişki bu sürecin anahtarıdır ve aslında iyileşmenize ve büyümenize yardımcı olmak için kullanılır. Burada terapistiniz rehber ya da koç olarak çalışacak ve siz takım olarak zorluklarla yüzleşeceksiniz. Dinleme, empati ve geri bildirim süreciyle, kişi merkezli bir terapist sizi sürücü koltuğuna oturtur. Terapistiniz sizinle eşit olarak tanışarak, özerklik ve kontrolü yeniden kazanmanıza ve sorunlarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olur. Seçenekleriniz var ve terapistinizle birlikte kendi terapinizin yönünü siz belirleyebilirsiniz.

 

Online Terapi Neye Yardımcı Olabilir?

Online terapi, anksiyete ve depresyondan ilişki sorunlarına ve işle ilgili strese kadar her türlü sorunu tedavi etmek için kullanılabilir . Online terapi, geleneksel yüz yüze terapiden daha fazla olmasa da, aynı derecede faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Hatta bazı araştırmalar, insanların çevrimiçi terapiden daha memnun olduğunu ve çevrimiçi terapinin yalnızca geleneksel terapinin tüm faydalarını sunmakla kalmayıp, aynı zamanda daha fazla kolaylık ve esneklik sunduğunu da göstermektedir.

Çevrimiçi terapinin mutlaka geleneksel terapinin yerini alması gerekmediğini hatırlamak önemlidir . Daha ciddi rahatsızlıkları olan veya sık sık kendine zarar verme veya intihar düşünceleri yaşayan kişiler bu tür terapi için uygun olmayabilir.

Bununla birlikte, zaman geçtikçe, büyük hastane ağları ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları, çevrimiçi yetenekleri fiziksel sağlık hizmeti ortamına entegre etmeye başlayarak, kırsal alanlardaki veya talebi tam olarak karşılamak için yeterli terapistin olmadığı bölgelerdeki uzmanlara danışmalarına izin veriyor. Sağlık personelinin fiziksel varlığı ile birleştiğinde, çevrimiçi terapi, en ciddi zihinsel sağlık sorunlarının ve acil durumların bazılarının bile çözülmesine yardımcı olmada ilerleme kaydediyor.

 

Doğru Platformu Bulmak

Çevrimiçi bir terapist ararken kullanabileceğiniz birçok seçenek vardır . Karşılaşabileceğiniz terapi uygulama sistemleri üç temel kategoriye ayrılabilir: ağlar, platformlar ve bireysel uygulamalar.

Çevrimiçi terapi ağları , sigorta şirketiniz veya yerel hastane grubunuz aracılığıyla bulabileceğiniz ağlara benzer . Terapistler, standartlaştırılmış alım formları, zamanlama formatları ve faturalandırma ile ağ tarafından istihdam edilir. Ağ, danışanların terapistlere atanmasına kadar ve bazen de dahil olmak üzere, idari işlerin çoğunu yönetir. Ağlar en az esnekliğe sahip olma eğilimindedir.

Platformlar biraz farklı çalışır. Uber ve AirBnB gibi şirketlere benzer şekilde, çevrimiçi terapi platformları, müşterileri ve terapistleri birbirine bağlamak için bir tür pazar yeri olarak çalışır. Bu sitelere gidebilir ve terapistlerin biyografilerine ve derecelendirmelerine bakabilir ve size en uygun kişiyi bulmanızı sağlayabilirsiniz. Ağlar gibi, platformlar da genellikle standart bir alım süreci ve faturalandırma sistemine sahiptir, ancak terapistlere ve danışanlara programlamada ve mevcut terapi türlerinde çok daha fazla esneklik sağlar. Bu model aynı zamanda terapistlerin hizmetlerini geleneksel terapi uygulamalarında veya ağlarında bulunanlardan çok daha düşük oranlarda sunmalarına olanak tanır.

Bireysel uygulamalar terapistin kendisi tarafından oluşturulur ve sahiplenir ve diğer platformlara veya ağlara bağlı değildir. Birçok terapist , geleneksel uygulamalarının bir sonucu olarak çevrimiçi hizmetler sunar. Tipik olarak bu uygulamalar, terapiyi kolaylaştırmak için Skype veya diğer siteleri kullanır. Terapist operasyonu kendisi yürüttüğü için, daha yüksek oranlar söz konusu olma eğilimindedir. İyi yanı, terapistlerin orada müşterileri ile karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılan hemen hemen her şekilde hizmetler sunabilmesidir.

 

Online Terapi ve Danışmanlık Etiği

Çevrimiçi terapi uygulayan herkes , geleneksel terapi ile aynı etik kurallarına tabidir. Bir terapistin nerede pratiği olursa olsun, devlet lisanslama makamları tarafından dikte edilen aynı standartlara ve mesleki kuruluşları tarafından belirlenen standartlara uymalıdır. Terapistiniz size gösterebilmeli ve kimlik bilgilerini istediğiniz zaman anlamanıza yardımcı olmalıdır.

 

Çevrimiçi Terapist Etik Kuralları

Telemental sağlık hizmetleri, yüz yüze terapi ile aynı standartta tutulur. Hangi terapi platformu kullanılırsa kullanılsın aynı eyalet düzenlemeleri, kuralları ve etik kuralları geçerlidir. Terapistiniz, çevrimiçi hizmetleri kullanmanın her yönünü anlamaktan ve ayrıca güvenliğinizi ve bilgilerinizin güvenliğini sağlamaktan sorumludur.

 

Gizlilik

Terapi hizmetlerinizi nasıl alırsanız alın, gizlilik her zaman korunur. Online terapi bir istisna değildir. Ancak unutulmaması gereken bir şey, çevrimiçi terapinin internetin geri kalanıyla aynı güvenlik açıklarından muzdarip olabileceğidir. Bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımlar olur. Terapistiniz, bilgilerinizin gizliliğini korumak ve sürdürmek için her türlü makul çabayı göstermelidir. Terapistinizin ayrıca çevrimiçi hizmetleri kullanmanın mahremiyete yönelik potansiyel riskleri hakkında sizi bilgilendirmesi gerekir. Güvenilir internet bağlantıları kullandığınızdan ve güvenlik yazılımınızı güncel tuttuğunuzdan emin olarak da üzerinize düşeni yapabilirsiniz.

 

Emniyet

Terapideki çoğu bilginin yasal olarak gizli tutulması gerekirken, az sayıda istisna vardır. Terapist ciddi bir kendine zarar verme veya intihar tehlikesi olduğuna inanıyorsa, acil sağlık hizmetlerini bilgilendirmek amacıyla gizlilik bozulabilir. Terapistlerin ayrıca yasa gereği çocuk istismarı veya yaşlı istismarı olaylarını bildirmeleri gerekir. Son olarak, bazı eyaletlerde terapistlerin yasal bir “uyarmak görevi” vardır. Bu, bir müşteri başka bir kişiye zarar vermek için ciddi bir niyet gösteriyorsa, başkalarıyla iletişime geçmeleri gerektiği anlamına gelir. Bu istisnalar oldukça nadir olmakla birlikte, terapistiniz ilk görüşmenizde bunları ayrıntılı olarak ele alacaktır.

 

Tavsiyeler

Bazen bir terapist doğru hizmetleri sağlayamaz. Bu, terapötik ilişkide kötü bir uyumdan daha yüksek düzeyde bakım ihtiyacına kadar birçok nedenden dolayı olabilir. Her durumda, terapistiniz her zaman durumu değerlendirebilmeli ve bir değişikliğe veya sağlayabileceğinden daha fazla bakıma ihtiyacınız varsa doğru yönlendirmeleri yapabilmelerini sağlamalıdır.

 

Dürüst Temsil

Terapistlerin kanunen gerçeği söylemesi ve sağlayabileceği bakımın doğru bir hesabını vermeleri gerekir. Bu, uzmanlık alanlarında aktif bir devlet lisansına sahip olmaları ve talep üzerine kanıt gösterebilmeleri gerektiği anlamına gelir. Terapiye başlamadan önce terapistinizin neler yapabileceğini sormak ve net olmak önemlidir. Her eyalette ayrıca terapistinizi adınıza veya lisans numarasına göre kontrol edebileceğiniz bir web sitesi vardır. bu aynı zamanda birinin sizin için doğru terapist olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olabilir.

 

Çevrimiçi Terapide Güvenlik ve Gizlilik

İnternet ile ilgili en büyük endişelerden biri her zaman güvenliktir. Sağlık hizmeti almak için interneti kullanıyorsanız bu endişe daha da önemlidir. Çoğu sağlayıcı, bilgilerinizi gizli tutmak için her türlü çabayı gösterecek olsa da, gizliliğiniz için yine de küçük bir miktar risk olabilir. Bu riskleri azaltmaya yardımcı olmak için Amerikan Psikiyatri Birliği ve Amerikan Teletıp Derneği, çevrimiçi terapi sağlayıcılarının izlemesi için kılavuzlar yayınladı. İşte veri ihlaline karşı korunmaya yardımcı olacak bazı şeyler.

 

HIPAA ve Uyumluluk

1996 Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPAA), sağlık bilgilerinin gizliliğini koruyan birincil federal yasadır. Daha sonraki mevzuat, bu yönergeleri çevrimiçi alanda tamamlamış ve genişletmeye yardımcı olmuştur. Terapistlerin bilgilerinizi korumak için bu yasalara uymaları gerekmektedir.

Ayrıca, terapi notlarının korunmasını ve özellikle madde bağımlılığı tedavisini yöneten başka yasalar da vardır ve bu da onu oradaki en dikkatli korunan bilgilerden biri haline getirir. Daha önce bahsedilen istisnalar dışında, kayıtlarınızı yasal olarak almanın tek yolu mahkeme kararıdır.

Yasal çıta çok yüksek olduğundan, sağlayıcılar uyumluluğu sürdürmek için çok dikkatlidir. Birçok kuruluş, sağlayıcılar için zorunlu düzenli eğitime ek olarak, bu standartların karşılanmasına yardımcı olmak için üçüncü taraf otomatik denetim hizmetlerini kullanır. Uyum bilgileri, terapiniz için kullanmayı seçtiğiniz herhangi bir sitenin ana sayfasında kolayca bulunabilmelidir.

 

Şifreleme

Standart HIPAA uyumluluğunun ötesinde, birçok kuruluş artık iletişim sistemlerine şifreleme de ekliyor. Şifreleme temelde bir sinyali karıştırmanın bir yolu olup, gönderici ve alıcı dışında hiç kimse tarafından okunamaz hale gelir. Verileri şifrelemenin birçok farklı yolu olsa da, bunların tümü, mesajların üçüncü bir tarafça ele geçirilmesini ve deşifre edilmesini neredeyse imkansız hale getirmenin temel avantajını paylaşır. Bu sizi korur çünkü bu, sizinle terapistiniz arasında söylenenlerin sizinle terapistiniz arasında kalması anlamına gelir.

 

Sunucu Güvenliği

Sunucu güvenliği, güvenli çevrimiçi terapinin bir diğer önemli parçasıdır. Sunucular, belirli bir çevrimiçi sistemden geçebilecek tüm farklı mesajları ve işleri yönlendiren trafik yönetim sistemleridir . Ayrıca bilgi depolayabilirler ve bu nedenle onları korumak herhangi bir çevrimiçi şirket için yüksek bir önceliktir. Sunucu güvenlik düzeyini öğrenmek biraz daha zor olabilir, ancak terapistinizin sitesinde en azından kısa bir açıklama bulunmalıdır. Güvenliği sağlamak için üçüncü bir taraf kullanılıyorsa, bu bilgi de mevcut olmalıdır.

 

Tıbbi kayıtlar

HIPAA'nın birincil hedefi tıbbi kayıtlardır. Terapistiniz burada belirtilen tüm yönergeleri takip ediyorsa, tıbbi kayıtlarınız güvenli ve emniyetli olmalıdır.

 

Ne yapabilirsin

Şimdiye kadar tartışılan güvenlik unsurlarının çoğu, terapistinizin rolüyle ilgiliydi. Ama senin de oynayacak bir rolün var. İşletim sisteminizi ve virüsten koruma yazılımınızı güncel tutmak, bilgilerinizi meraklı gözlerden korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, hesaplarınız için benzersiz şifreler kullandığınızdan emin olun ve giriş bilgilerinizi paylaşmamaya dikkat edin.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Online terapi yasal mı?

Çevrimiçi terapi çok meşru çünkü çevrimiçi terapistler diğer terapi profesyonelleriyle aynı standartta tutulur ve aynı lisanslara sahiptir. Terapi bir ofiste, telefonda veya video konferans yoluyla sağlanıyor olsun, gizlilik kuralları ve etik kuralların tümü geçerlidir. Terapistler, devlet tarafından verilen kimlik bilgilerini hazır bulundurmalıdır. Değilse, genellikle başka birine geçmek daha iyidir.

 

Online terapi sigorta kapsamında mı?

Kapsam değişebilir. Video konferans yoluyla çevrimiçi terapi kapsamı sunan bazı planlar vardır. Telefon/metin terapisi sağlık planları kapsamında değildir. Avantajlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğrudan sigorta şirketinizle görüşmeniz en iyisidir.

 

Online terapi ne kadar etkilidir?

Online terapinin, özellikle video terapinin çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çevrimiçi terapinin faydaları iyi araştırılmış ve belgelenmiştir. Mevcut tüm telemental sağlık seçenekleri arasında, video terapi genellikle çok güvenlidir ve en etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

Online terapi pahalı mı?

Fiyatlandırma bir dizi faktöre bağlı olarak değişecektir. Maliyet, aradığınız hizmet tarzına ve terapistin hangi platforma bağlı olduğuna bağlı olacaktır. Bazı siteler abonelik tarzı hizmetler sunarken, diğerleri terapi saatine göre faturalandırıyor. Bununla birlikte, genel olarak, çevrimiçi terapi geleneksel terapiden çok daha uygun maliyetli olma eğilimindedir.

 

Çevrimiçi Danışmanlığın Büyümesi

İnternet, gelişinden bu yana çevremizdeki dünyayı büyük ölçüde değiştirdi. Şimdi birbirimize ulaşma ve yardım alma şeklimizi değiştiriyor. Online terapi, her zaman istediğiniz ama nasıl alacağınızı bilmediğiniz yardımı almanın yeni bir yoludur. terapi on yıllardır hayatları değiştiriyor ve şimdi herkesin ulaşabileceği bir şekilde burada.