SÜPERVİZYON

Klinik süpervizyon, daha deneyimli bir sağlayıcıdan gözetim ve destek sunarak stajyer ruh sağlığı profesyonellerini destekler. Uygulama ruhsatı almak için, tüm ruh sağlığı sağlayıcıları, klinik gözetim altında minimum sayıda terapi saatini tamamlamalıdır. Spesifik gereksinimler, bir terapistin aradığı lisansa ve uyguladıkları duruma göre değişir. 

Klinik süpervizyon aynı zamanda diğer ruh sağlığı uzmanlarıyla devam eden konsültasyon ve destek anlamına da gelebilir, ancak bunun için teknik terimi süpervizyon değil konsültasyondur. Örneğin, aynı uygulamadaki terapistler, zor vakalar hakkında birbirlerine danışabilir veya birbirlerinin çalışmalarını düzenli olarak gözden geçirebilirler. Bu bağlamda süpervizyon, terapistin teşhis becerilerini geliştirebilir, öz bakımını teşvik edebilir ve daha iyi tedavi sunmalarına yardımcı olabilir. 

Süpervizyon Nedir? 

Terapi, yöneticisi veya doğrudan denetçisi olmayan, doğası gereği özel bir girişimdir. Bunun yerine, meslektaşlarından ek içgörü arayan stajyer terapistler ve terapistler, becerilerini keskinleştirmek için klinik süpervizyonu kullanır. 

Klinik süpervizyon sırasında, stajyer sağlayıcı vakaları, tedavi stratejilerini ve diğer önemli konuları tartışmak için daha deneyimli bir sağlayıcı ile buluşur. Perişan insanlarla günlük çalışma, doğası gereği sıkıntılı olabilir, bu nedenle klinik süpervizyonun önemli bir yönü, genellikle terapistlerin kendi duygularını bölümlere ayırmayı ve daha iyi öz bakım uygulamalarını öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Denetim gereksinimleri, bir terapistin sahip olduğu derece ve lisansa göre değişir. Çoğu durumda, denetimin tamamlanması bir yıl veya daha uzun sürer. Örneğin, çoğu eyalette lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanları (LCSW) en az 3.000 saatlik klinik denetimi tamamlamalıdır. 

Süpervizyon Neden Önemlidir?

Terapi hem bir sanat hem de bir bilimdir. Okulda temel bilimsel ilkeleri öğrenmek mümkün olsa da, terapi sanatı zorlayıcı olabilir. Ağlamayı bırakamayan bir müşteriyle nasıl başa çıkacaksınız? Bir müşteri hiç konuşmuyorsa veya sadece sizin hakkınızda konuşmakla ilgileniyorsa ne yapacaksınız? Terapideki ilerlemeyi nasıl ölçebilirsiniz? Kendi önyargılarınızın ve duygularınızın terapötik sürece müdahale etmesini nasıl önleyebilirsiniz ? Bunlar karmaşık cevapları olan zor sorular. Klinik süpervizyon, sizi bu ve diğer birçok sorunu çözmeye hazırlar. 

Terapistlerin, danışanlarının çıkarlarını korumak ve kaliteli terapi sağlamak gibi etik bir görevi vardır. Bunu yapmak, öğrenirken zor olabilir. Klinik süpervizyon, müşterilerinize zarar verme veya onlara kobay muamelesi yapma riskine girmeden yaparak öğrenmenizi sağlar. 

Süpervizyon, daha fazla deneyime ve beceriye sahip birinden sürekli geri bildirim sunar. Bir ders kitabından veya sınıftan belirsiz ilkelere güvenmek yerine, gerçek dünyadaki terapi ikilemleri hakkında hızlı geri bildirim alacaksınız. Amiriniz ayrıca kişisel tarzınız hakkında fikir verebilir ve becerilerinizi nasıl keskinleştireceğinizin yanı sıra tarzınızı çeşitli müşterilerin karmaşık ihtiyaçlarına nasıl uyarlayacağınız konusunda rehberlik edebilir. 

Süpervizyon Etiği: Hıpaa Ve Diğer Hususlar 

İyi denetçiler, denetledikleri terapistlerin etik, yetkin terapistler olmalarına yardımcı olur. Bu, potansiyel olarak tehlikeli veya intihara meyilli bir kişi  için gizliliğin ne zaman ihlal edileceği gibi etik ikilemler hakkında geri bildirim sağlamaya hazır olmaları gerektiği anlamına gelir.

Klinik süpervizyon ayrıca bazı benzersiz etik ikilemler sunar. Bir endişe müşteri gizliliğidir. HIPAA ve diğer mahremiyet yasaları genellikle klinik süpervizyon için mahremiyet istisnaları sağlar ve terapistlerin süpervizörlerle tedaviyi tartışmasına izin verir. Bununla birlikte, terapistler danışanlarına hem eğitim aldıklarını hem de amirleri ile tedaviyi tartışacaklarını açıklamalıdır. 

Artık eğitimde olmayan ve tedavi hakkında diğer terapistlere danışan terapistler bunu açıkça belirtmelidir. Ayrıca, gereksiz açıklama riskini en aza indirecek stratejiler benimsemelidirler. Örneğin, bir hastayı tartışırken takma ad kullanabilir veya güvenli olmayan kanallar üzerinden tedavi notları ve tedaviyle ilgili diğer mesajları göndermekten kaçınabilirler. 

Bazı durumlarda denetçiler, stajyerlerin davranışlarından sorumlu olabilir, bu nedenle her iki tarafın da ilişkinin görevlerini netleştirmesi ve süpervizyon rolü konusunda müşteriye açık olması önemlidir. Süpervizörler ayrıca kursiyerlerin zorlu durumlarla başa çıkmasına yardımcı olacak kadar deneyimli olmalıdır. 

Süpervizyon Fırsatları Nasıl Bulunur?

Birçok terapist, özellikle klinik süpervizyon olmak üzere, ruhsat gereklilikleri karşısında bunalmış hisseder. Bazıları klinik süpervizyon arayışlarına nereden başlayacaklarından emin değiller. Bazı seçenekler şunları içerir: 

Klinik süpervizyon bulmak için okulunuzdan yardım isteme. Birçok okul mezunları müfettişlerle eşleştirir. Bazı durumlarda, eski bir profesör veya başka bir akıl hocası yardımcı olabilir. 

Süpervizyon sunabilecek terapistlerle ağ kurmak için profesyonel konferanslara ve seminerlere katılmak. 

Süpervizyon sunan ve tedavi felsefelerinizi paylaşan yerel terapistleri araştırmak. Bölgenizde klinik denetim sunan bir terapist bulun. 

Klinik denetim sunan terapistlere sevk için  eyaletinizin lisans kuruluna başvurmak.

Toplum ruh sağlığı kurumlarıyla iletişim kurmak. Birçoğu, klinik denetim kazanabileceğiniz stajlar sunar. 

Bir denetim ilişkisini kabul etmeden önce, seçtiğiniz kişinin lisansınızın gerektirdiği belirli gereksinimleri karşılamanıza yardımcı olabileceğinden emin olun. Sizinle düzenli olarak görüşebiliyorlar mı? İhtiyacınız olan geri bildirimi sağlamaya yetkinler mi? Geçmişte diğer kursiyerleri denetlediler mi? Önceki kursiyerlerle konuşmak istemeyi düşünün. Denetleme ilişkisi yakın bir ilişkidir ve bu kişiyle uzun yıllardır çalışıyor olabilirsiniz, bu nedenle ne elde edeceğinizi bilmek önemlidir. 

Klinik Denetimde Terapistler İçin İpuçları 

Güçlü klinik süpervizyon, terapistlerin yeni becerilerde ustalaşmasına ve müşterilerine daha iyi hizmet vermesine yardımcı olabilir. California, Pasadena'da bir terapist olan LMFT'den Peter Cashorali, klinik süpervizyondaki kişilere süreç boyunca iç gözlemi kullanmalarını tavsiye ediyor. "Yöneticinize ne yansıttığınıza dikkat edin ve eninde sonunda o malzemeye ihtiyacınız olacağını düşünün," diye açıklıyor. "Denetleme ilişkisinde olanları işlemek için aynı anda kendiniz de terapide olmayı düşünün. gelişiminiz için elinizden gelenin en iyisini yapın. Denetime neyi getirmek istemediğinize dikkat edin ve nedenini öğrenin, ardından denetime getirin."

Süpervizyon ayrıca terapistlere vakaları hakkındaki duygularını tartışma şansı verir. Klinik denetimden en iyi şekilde yararlanmak için: 

Deneyimli bir süpervizör olan ve proaktif bir rol üstlenmeye istekli birini seçin. Değerlerinizi paylaşan ve uzmanlaşmayı umduğunuz konuları ele alma konusunda deneyimli bir yönetici de değerlidir. 

Denetleme ilişkiniz hakkında konuşun. Ne sıklıkla buluşacaksınız? Neyi tartışacaksınız? 

Yöneticinizle olan ilişkinizde proaktif olun. Toplantılarınıza özel sorular ve sorunlar getirin. 

Yöneticiniz size geri bildirimde bulunduğunda savunmacı olmayın. Geri bildirim, klinik süpervizyonun en değerli yönüdür ve bir terapist olarak gelişmenizin tek yollarından biridir. 

Mentorluğun önemini anlayın. 2013 yılında yapılan bir araştırma, danışmanların, iş performansında en önemli faktör olarak eğitim veya öğretimlerini değil, amirlerinin mentorluğunu değerlendirdiklerini buldu. Aktif olarak mentorluk yapmaya istekli biriyle çalışmak size en fazla değeri sunabilir. 

 

Referanslar: 

  • Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi. (2009). Madde bağımlılığı danışmanının klinik denetimi ve mesleki gelişimi: Bilmeniz gereken bilgiler . Rockville, MD: Madde Suistimali ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi.
  • Dewane, CJ (2007). Amir, dikkat: Denetimde etik tehlikeler. Social Work Today, 7 (4), 34. https://www.socialworktoday.com/archive/julyaug2007p34.shtml adresinden erişildi.
  • LCSW lisans gereksinimleri. (2019, 6 Şubat). http://www.op.nysed.gov/prof/sw/lcsw.htm adresinden alındı.
  • Denetim gereksinimleri. (n). http://naswil.org/social-work-practice/licensure/supervision adresinden alındı.
  • Tracey, MD (2006). Daha etkili denetim. Monitor on Psychology, 37 (3), 48. https://www.apa.org/monitor/mar06/supervision adresinden alınmıştır.